Key Commercial Data
| Orderkey | 1525911 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 17 (PC-2005) |
| GTIN | 4046356022521 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 622.000 g |
| Custom tariff number | 85369010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Rated current at 40°C | 4 A |
|---|---|
| Rated voltage | 60 V |
| Number of positions | 2 |
| Insulation resistance | ≥ 100 MΩ |
| Coding | B – inverse |
| Status display | No |
| Degree of pollution | 3 |
| Test voltage | 2500 V |
| Connection method | PROFIBUS |
| Mounting type | Front mounting M16 x 1.5 |
Material
| Flammability rating according to UL 94 | HB |
|---|---|
| Contact material | CuZn |
| Contact surface material | Ni/Au |
| Material, knurls | Metal |
Cable
| Cable type | PROFIBUS |
|---|---|
| Conductor cross section | 0.22 mm² |
| AWG signal line | 24 |
| Conductor structure signal line | 19x 0.12 mm |
| Core diameter including insulation | 2.55 mm ±0.07 mm |
| Wire colors | Red, green |
| Type of pair shielding | Aluminum-lined polyester foil |
| Overall twist | 2 cores with 2 fillers to the core |
| Shielding | Braided shielding made of galvanized copper wires |
| Optical shield covering | 80 % |
| External sheath, color | violet RAL 4001 |
| External cable diameter | 7.80 mm |
| Smallest bending radius, fixed installation | min. 78 mm |
| Smallest bending radius, movable installation | min. 78 mm |
| Number of bending cycles | 5000000 |
| Bending radius | 78 mm |
| Traversing path | 10 m |
| Traversing rate | 3 m/s |
| Acceleration | 7 m/s² |
| Outer sheath, material | PUR |
| Material conductor insulation | Foamed PE |
| Conductor material | Tin-plated Cu litz wires |
| Insulation resistance | ≥ 5 GΩ*km |
| Conductor resistance | ≤ 78.4 mΩ/m |
| Working capacitance | 32 pF (core-core) |
| Nominal voltage, cable | 30 V |
| Test voltage Core/Core | 1500 V |




