Key Commercial Data
| Orderkey | 1419331 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 46 (C-2-2017) |
| GTIN | 4046356533317 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 108.800 g |
| Custom tariff number | 85444290 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 85 °C (Plug / socket) |
|---|---|
| -40 °C … 85 °C (without mechanical actuation) | |
| Degree of protection | IP67 |
General
| Note | The electrical and mechanical data specified assume that the connector pair is correctly locked and mounted. If the connector is unlocked and if there is a danger of contamination, the connector must be sealed using a protective cap > IP54. Influences arising from litz wires, cables or PCB assembly must also be taken into consideration. |
|---|---|
| Rated current at 40°C | 4 A |
| Rated voltage | 60 V |
| Rated surge voltage | 1.5 kV |
| Number of positions | 5 |
| Insulation resistance | ≥ 100 MΩ |
| Coding | A – standard |
| Standards/regulations | M12 connector IEC 61076-2-101 |
| Status display | No |
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 3 |
| Connection method | Individual wires |
| Insertion/withdrawal cycles | > 100 |
| Torque | 3 Nm … 4 Nm (Installation-side) |
| Mounting type | Rear mounting M16 x 1.5 With flat nut |
Material
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
|---|---|
| Contact material | CuZn |
| Contact surface material | Au |
| Contact carrier material | PA 6.6 |
| Material, knurls | Zinc die-cast, nickel-plated |
| Sealing material | FKM |
Cable
| Cable type | PUR halogen-free black |
|---|---|
| Cable abbreviation | Li9Y-V1-C-V1-11Y |
| Conductor cross section | 0.34 mm² |
| AWG signal line | 22 |
| Conductor structure signal line | 7x 0.25 mm |
| Core diameter including insulation | 1.2 mm ±0.07 mm |
| Thickness, insulation | 0.21 mm |
| Wire colors | Brown, white, blue, black, gray |
| Overall twist | 5 wires around filler to the core |
| Shielding | Braided copper wires |
| Optical shield covering | 85 % |
| External sheath, color | black-gray RAL 7021 |
| External cable diameter | 5.90 mm |
| Cable weight | 48 kg/km |
| Outer sheath, material | PUR |
| Material, filler | PE |
| Conductor material | Bare Cu litz wires |
| Standards/specifications | M12 connector IEC 61076-2-101 |
| Insulation resistance | ≥ 20 MΩ*km |
| Conductor resistance | ≤ 57.6 mΩ/m |
| Nominal voltage, cable | 300 V |
| Test voltage, cable | 2000 V AC |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C (cable, fixed installation) |
| -25 °C … 85 °C (cable, flexible installation) |




