Key Commercial Data
| Orderkey | 2800041 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 131 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356411035 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 209.060 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C (non-Ex) |
|---|---|
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP67 |
General
| Housing material | Stainless steel |
|---|---|
| Color | silver |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| IEC 60079-11 | |
| Mounting type | 1/2″ NPT |
| Type | Screw-in module |
| Number of positions | 4 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 24 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 36 V DC |
| 25 V AC | |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 5 µA |
| Residual current IPE | ≤ 2 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 260 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 1 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Total discharge current Itotal(10/350) µs | 2 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 50 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 65 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 1.1 kV |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 50 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 50 V (C3 – 10 A) |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 1.1 kV (C3 – 100 A) |
| ≤ 1.1 kV (C1 – 1 kV/500 A) | |
| ≤ 1.2 kV (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.1 dB (1 MHz / 50 Ω) |
| typ. 0.1 dB (400 kHz / 150 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 50 Ohm system | typ. 5 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | typ. 2 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 1.5 nF |
| Capacity (line-earth) | typ. 5 pF |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | C3 – 25 A |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 1 kA | |
| Alternating current carrying capacity (line-earth) | 10 A – 1 s |




