Key Commercial Data
| Orderkey | 2773652 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 237 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356336642 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 1,180.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Width | 182.5 mm |
|---|---|
| Height | 71.5 mm |
| Depth | 79.8 mm |
| Note on dimensions | Without connector, with mounting plate |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 100 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 860 hPa … 1080 hPa (up to 1500 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 660 hPa … 1080 hPa (up to 3500 m above sea level) |
| Degree of protection | IP65/IP67 |
| Note | Seal unused slots/connections to ensure the degree of protection. |
General
| Mounting type | Wall mounting |
|---|---|
| Net weight | 1180 g |
| Note on weight specifications | without plug or mounting plate |
| Note | Seal unused slots/connections to ensure the degree of protection. |
Interfaces
| Designation | PROFINET |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | VARIOSUB push-pull connectors |
| Designation connection point | Copper cable |
| Transmission speed | 10/100 Mbps (auto negotiation) |
| Transmission physics | Twisted pair connection |
| Number of positions | 4 |




