Key Commercial Data
| Orderkey | 2906002 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 160 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626013398 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 22.050 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Altitude | ≤ 2000 m |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | black |
| Type | Male |
| Number of positions | 5 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Signal Ground/Shield & optional Signal Ground/Shield-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 24 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 28 V DC |
| Rated current | 450 mA (45°C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 5 µA |
| Residual current IPE | ≤ 5 µA (with PT 2X2-BE) |
| ≤ 1 µA (with PT 2X2+F-BE) | |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 10 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA (with PT 2X2+F-BE) |
| 10 kA (with PT 2X2-BE) | |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 2.5 kA (with PT 2X2-BE) |
| 2.5 kA (with PT 2X2+F-BE) | |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 25 A |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 150 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 165 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 450 V (C2 – 10 kA) | |
| ≤ 50 V (C3 – 25 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 150 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 700 V (C1 – 1 kV / 500 A with PT 2X2+F-BE) | |
| ≤ 165 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 900 V (C2 – 10 kV / 5 kA with PT 2X2+F-BE) | |
| ≤ 450 V (C2 – 10 kA) | |
| ≤ 1000 V (C2 – 10 kA with PT 2X2+F-BE) | |
| ≤ 50 V (C3 – 25 A) | |
| ≤ 800 V (C3 – 25 A with PT 2X2+F-BE) | |
| Voltage protection level Up(line-signalground) | ≤ 150 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 150 V (C1 – 1 kV / 500 A with PT 2X2+F-BE) | |
| ≤ 165 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 165 V (C2 – 10 kV / 5 kA with PT 2X2-BE) | |
| ≤ 450 V (C2 – 10 kA) | |
| ≤ 450 V (C2 – 10 kV / 5 kA with PT 2X2-BE) | |
| ≤ 50 V (C3 – 25 A) | |
| ≤ 50 V (C3 – 25 A with PT 2X2-BE) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 500 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 500 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.3 dB (≤ 13 MHz/100 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | typ. 70 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 23 pF |
| Resistance in series | 2.2 Ω ±10 % |
| Max. required back-up fuse | 500 mA (T) |
Connection data
| Connection method | Screw connection (in connection with the base element) |
|---|---|
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




