Key Commercial Data
| Orderkey | 2838351 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 113 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918182731 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 22.140 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 45 mm |
|---|---|
| Width | 17.7 mm |
| Depth | 52 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module height | 90 mm |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module depth | 65.5 mm |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Mounting type | on base element |
| Type | Male |
| Direction of action | Line-Line & Line-Signal Ground/Shield & optional Signal Ground/Shield-Earth Ground |
| Arrester can be tested with CHECKMASTER from software version: | From SW rev. 1.00 |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 24 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 40 V DC |
| 28 V AC | |
| Rated current | 300 mA (45°C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 5 µA |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA (with PT 4X1+F-BE) |
| ≤ 20 µA (Directly grounded) | |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 2.5 kA (per path) |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 10 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 23 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 60 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 55 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 55 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 100 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 1 ns |
| Input attenuation aE, asym. | 0.5 dB (≤ 1.5 MHz) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 50 Ohm system | typ. 8 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 150 Ohm system | typ. 3 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 600 Ohm system | typ. 800 kHz |
| Capacity (line-earth) | 1.1 nF |
| Resistance in series | 4.7 Ω 10 % |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 315 mA (T) |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| D1 – 2.5 kA |




