Key Commercial Data
| Orderkey | 2858030 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 154 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918878030 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 20.530 g |
| Custom tariff number | 85363090 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 45 mm |
|---|---|
| Width | 17.7 mm |
| Depth | 52 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module height | 90 mm |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module depth | 65.5 mm |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Altitude | max. 2000 m |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | DIN EN 61664-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Mounting type | on base element |
| Type | Male |
| Number of positions | 2 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Signal Ground/Shield & optional Signal Ground/Shield-Earth Ground |
| Arrester can be tested with CHECKMASTER from software version: | From SW rev. 1.10 |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 5 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 5.2 V DC |
| 3.6 V AC | |
| Rated current | 450 mA (45°C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 300 µA |
| Residual current IPE | ≤ 300 µA (with PT 1X2-BE) |
| ≤ 1 µA (with PT 1X2+F-BE) | |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 10 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 2.5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-line) | 10 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 10 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 90 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 55 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 55 V (with PT 1X2-BE) |
| ≤ 700 V (with PT 1X2+F-BE) | |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 15 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 15 V |
| ≤ 30 V (with PT 1X2+F-BE) | |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 15 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 30 V (with PT 1X2-BE) |
| Residual voltage at In(line-signalground) | ≤ 15 V (with PT 1X2-BE) |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-line) | ≤ 15 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-signalground) | ≤ 15 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 70 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 45 V (C3 – 25 A) | |
| ≤ 100 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 70 V (6 kV / 3 kA) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 80 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 110 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 100 V (6 kV / 3 kA) | |
| ≤ 45 V (C3 – 25 A) | |
| Voltage protection level Up(line-signalground) | ≤ 45 V (C3 – 25 A) |
| Response time tA(line-line) | ≤ 500 ns |
| Response time tA (line-signalground) | ≤ 500 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 500 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.3 dB (≤ 5 MHz / 100 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | typ. 60 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 30 pF |
| Resistance in series | 2.2 Ω ±10 % (7-8/11-12) |
| Max. required back-up fuse | 500 mA (T) |
| Impulse durability (line-line) | C2 – 10 kV/5 kA |
| C3 – 90 A | |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| C3 – 90 A | |
| D1 – 2.5 kA |
Connection data
| Connection method | Screw connection (in connection with the base element) |
|---|---|
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




