Key Commercial Data
| Orderkey | 2805460 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 114 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356460989 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 71.780 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 44.8 mm |
|---|---|
| Width | 17.5 mm |
| Depth | 51.7 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module height | 90 mm |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module depth | 65.5 mm |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | black |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 2 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 230 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 250 V AC |
| Rated current | 6 A |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 2 µA |
| Residual current IPE | ≤ 2 µA (at UN) |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 3 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 3 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 500 A |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 8 kA |
| Total discharge current Itotal(10/350) µs | 1 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs | 8 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 8 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 100 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 1.4 kV |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 2 kV |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 1 kV |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-line) | ≤ 1.4 kV |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-earth) | ≤ 700 V |
| Energy absorption | 150 J |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 2.5 kV (C2 – 4 kV / 2 kA) |
| ≤ 1.8 kV (C3 – 100 A) | |
| ≤ 2.6 kV (D1 – 500 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 1.1 kV (C1 – 500 A) |
| ≤ 1.5 kV (C2 – 4 kV / 2 kA) | |
| ≤ 1.6 kV (C3 – 100 A) | |
| ≤ 1.8 kV (D1 – 500 A) | |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
| Capacity (line-line) | typ. 4.5 pF |
| Capacity (line-earth) | typ. 9 pF |
| Resistance in series | 0 Ω |
| Surge protection fault message | optical |
| Max. required back-up fuse | 6 A (gL / gG) |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 4 kV/2 kA |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 500 A |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Screw terminal blocks |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




