Key Commercial Data
| Orderkey | 2856799 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 114 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918974558 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 25.600 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 44.8 mm |
|---|---|
| Width | 17.5 mm |
| Depth | 51.7 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module height | 90 mm |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module depth | 65.5 mm |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| DIN VDE 0110-1 | |
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 2 |
| Mounting type | on base element |
| Type | Male |
| Number of positions | 2 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
| Arrester can be tested with CHECKMASTER from software version: | SW Version 2.13 or later |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| Nominal voltage UN | 120 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 175 V AC |
| Rated current | 6 A (with PT BE/FM) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 2 µA |
| Residual current IPE | ≤ 4 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 3 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 300 A |
| Total discharge current Itotal(10/350) µs | 8 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs | 8 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 40 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 800 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 600 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-earth) | ≤ 360 V |
| Energy absorption | 85 J |
| Voltage protection level Up | ≤ 1 kV (C2 – 2 kA) |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 900 V (C1 – 500 A) |
| ≤ 950 V (C2 – 1 kA) | |
| ≤ 1 kV (C3 – 25 A) | |
| ≤ 1.1 kV (Iimp-300 A) | |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
| Capacity | typ. 3 pF |
| Resistance in series | 0 Ω |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 6 A (with PT BE/FM) |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 4 kV/2 kA | |
| C3 – 25 A |




