Key Commercial Data
| Orderkey | 2839648 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 72 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918193713 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 20.210 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 44.8 mm |
|---|---|
| Width | 17.5 mm |
| Depth | 51.7 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module height | 90 mm |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module depth | 65.5 mm |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
General
| EN type | T3 |
|---|---|
| Number of ports | One |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| (L+) – (L-) | |
| (L+/L-) – PE | |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 2 |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 48 V DC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage UC | 60 V DC |
| Rated load current IL | 26 A (30 °C) |
| Residual current IPE | ≤ 10 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 500 A |
| Combination wave UOC | 1 kV (2 Ω) |
| 6 kV (12 Ω) | |
| Voltage protection level Up | ≤ 120 V |
| Response time tA(L-N) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(L-PE) | ≤ 1 ns |
| Short-circuit current rating ISCCR | 200 A (without backup fuse for Uc) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 50 A (gG) |
| Maximum backup fuse for through wiring | 25 A (gG) |




