Key Commercial Data
| Orderkey | 2981376 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 279 (C-6-2017) |
| GTIN | 4017918952907 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 61.970 g |
| Custom tariff number | 85364900 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 70 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
Input data
| Nominal input voltage UN | 120 V AC/DC |
|---|---|
| Input voltage range in reference to UN | 0.85 … 1.1 |
| Typical input current at UN | 9 mA |
| Typical response time | 10 ms |
| Typical release time | 10 ms |
Output data
| Contact type | 2 PDT |
|---|---|
| Contact material | AgNi |
| Maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| Minimum switching voltage | 15 V AC/DC |
| Limiting continuous current | 5 A (N/O contact) |
| 3.5 A (N/C contact) | |
| Maximum inrush current | 6 A |
| Inrush current, minimum | 10 mA |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 144 W (24 V DC, τ = 0 ms) |
| 288 W (48 V DC, τ = 0 ms) | |
| 88 W (110 V DC, τ = 0 ms) | |
| 110 W (220 V DC, τ = 0 ms) | |
| 1500 VA (250 V AC, τ = 0 ms) | |
| Maximum interrupting rating (inductive load) | on request |
| Switching capacity min. | 0.24 W |
| Mechanical service life | approx. 107cycles |
| Switching capacity (360/h cycles) | 6 A (24 V DC; N/O contact) |
| 3 A (230 V AC; N/O contact) | |
| Output fuse | 6 A gL/gG NEOZED (N/O contact) |
| 4 A gL/gG NEOZED (N/C contact) |




