Key Commercial Data
| Orderkey | 2702663 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 250 (C-6-2019) |
| GTIN | 4055626280233 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 160.000 g |
| Custom tariff number | 85364900 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 70 °C (observe derating) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
Power supply
| Rated control circuit supply voltage US | 24 V DC -20 % / +25 % (A1/A2) |
|---|---|
| 19.2 V DC … 30 V DC | |
| Rated control supply current IS | typ. 45 mA |
| Power consumption at US | typ. 1.08 W |
| Inrush current | typ. 120 mA (Δt <10 ms at Us) |
| Filter time | max. 2 ms (at A1-A2 in the event of voltage dips at Us) |
| max. 2 ms (at A1-A2; low test pulse width) | |
| > 30 ms (at A1-A2; low test pulse rate) | |
| max. 2 ms (at A1-A2; high test pulse width) | |
| > 1 s (at A1-A2; high test pulse rate) | |
| Protective circuit | Serial protection against polarity reversal 35 V suppressor diode (A1-A2) |
Relay outputs: enabling current path
| Output name | Enabling current path |
|---|---|
| Output description | 2 N/O contacts in series, without delay, floating |
| Number of outputs | 1 (safety-related N/O contacts: 13/14) |
| Contact type | 1 enabling current path |
| Contact material | AgSnO2 |
| Switching voltage | min. 12 V AC/DC |
| max. 250 V AC/DC (Observe the load curve) | |
| Limiting continuous current | 6 A (High demand) |
| 4 A (Low demand) | |
| Inrush current | min. 3 mA |
| max. 6 A | |
| Sq. Total current | 36 A2(observe derating) |
| Switching capacity | min. 60 mW |
| Switching frequency | max. 1 Hz |
| Mechanical service life | 10x 106cycles |
| Switching capacity according to IEC 60947-5-1 | 4 A (24 V (DC13)) |
| 5 A (250 V (AC15)) | |
| Output fuse | 6 A gL/gG |
| 4 A gL/gG (for low-demand applications) |
Relay outputs: return current/signaling current path
| Output name | Confirmation current path |
|---|---|
| Output description | 2 N/C contacts in series, without delay, floating |
| Number of outputs | 1 (safety-related N/C contacts: 21/22) |
| Contact type | 1 confirmation current path |
| Contact material | AgCuNi, + Au |
| Switching voltage | min. 5 V DC |
| max. 30 V DC | |
| Limiting continuous current | 100 mA |
| Inrush current | min. 1 mA |
| max. 100 mA | |
| Switching capacity | min. 20 mW |
| Switching frequency | max. 1 Hz |
| Mechanical service life | 10x 106cycles |
| Output fuse | 150 mA Fast-blow |
Times
| Typical pickup time at US | < 70 ms (with Uswhen controlled via A1) |
|---|---|
| Typical release time at US | < 30 ms (when controlled via A1) |
| Recovery time | 500 ms |
General
| Relay type | Electromechanical relay with forcibly guided contacts in accordance with IEC/EN 61810-3 (EN 50205) |
|---|---|
| Nominal operating mode | 100% operating factor |
| Net weight | 70.162 g |
| Mounting position | vertical or horizontal |
| Mounting type | DIN rail mounting |
| Assembly instructions | See derating curve |
| Degree of protection | IP20 |
| Min. degree of protection of inst. location | IP54 |
| Housing material | PBT |
| Housing color | yellow |
| Operating voltage display | 1 x yellow LED |
| Status display | 1 x green LED |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| pluggable | no |
| Conductor cross section solid min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross section solid max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross section flexible max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG min. | 26 |
| Conductor cross section AWG max. | 12 |
| Stripping length | 12 mm |
| Screw thread | M3 |
| Torque | 0.5 Nm … 0.6 Nm |
Safety-related characteristic data
| Stop category | 0 |
|---|---|
| Designation | IEC 61508 – High demand |
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 |
| Designation | IEC 61508 – Low demand |
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 |
| Designation | EN 50156-2 |
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 (Reference IEC 61508) |
Standards and Regulations
| Designation | Air clearances and creepage distances between the power circuits |
|---|---|
| Standards/regulations | DIN EN 50178, EN 60079-15 |
| Rated insulation voltage | 250 V AC |
| Rated surge voltage/insulation | Basic insulation 4 kV between all current paths and housing |
| Safe isolation, 6 kV reinforced insulation from the control circuit and confirmation current path to the enabling current path | |
| Degree of pollution | 2 |
| Overvoltage category | III |
| Shock | 15g |
| Vibration (operation) | 10 Hz … 150 Hz, 2g |
| Conformance | CE-compliant |
| ATEX | II 3 G Ex nA nC IIC T4 Gc |
| IECEx | Ex nA nC IIC T4 Gc |
| UL, USA/Canada | cULus |
| Class I, Zone 2, AEx nA nC IIC T4 / Ex nA nC IIC Gc T4 X | |
| Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D, T4 | |
| Environmental simulation test | ISA-S71.04 (G3) |
Environmental Product Compliance
| REACh SVHC | Lead 7439-92-1 |
|---|---|
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 5.1 | 27371901 |
|---|---|
| [email protected] 6.0 | 27371800 |
| [email protected] 7.0 | 27371819 |
| [email protected] 8.0 | 27371819 |
| [email protected] 9.0 | 27371819 |







