Key Commercial Data
| Orderkey | 2904664 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 285 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356919937 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 221.100 g |
| Custom tariff number | 85364900 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 65 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
Power supply
| Rated control circuit supply voltage US | 24 V DC -15 % / +10 % (A1/A2) |
|---|---|
| 20.4 V DC … 26.4 V DC | |
| Rated control supply current IS | typ. 65 mA (A1/A2) |
| Inrush current | ≤ 200 mA (A1/A2) |
| Filter time | < 2 ms (Test pulse duration) |
| ≥ 100 ms (Test pulse rate) | |
| Diagnostic supply voltage UD | 24 V DC -15 % / +10 % (24V/A2) |
| Input current at UD | typ. 15 mA (24V/A2; depending on load M1 +100 mA) |
| Inrush current at UD | 2.5 A (24V/A2; for 10 µs) |
| Protective circuit | Overload protection Suppressor diode |
Digital inputs
| Number of inputs | 3 (Test point for proof test) |
|---|---|
| Inrush current | 200 mA (Inputs TP1, TP2 and TP3) |
| Current consumption | typ. 20 mA (Input TP1) |
| typ. 18 mA (Input TP2) | |
| typ. 35 mA (Input TP3) |




