Key Commercial Data
| Orderkey | 2700589 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 283 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356916141 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 196.000 g |
| Custom tariff number | 85364900 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 70 °C (observe derating) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
Power supply
| Rated control circuit supply voltage US | 24 V DC -15 % / +10 % (A1/A2) |
|---|---|
| 20.4 V DC … 26.4 V DC | |
| Rated control supply current IS | typ. 75 mA (depending on load M1 +100 mA) |
| Power consumption at US | typ. 1.8 W |
| Inrush current | typ. 400 mA (Δt s) |
| Filter time | max. 2 ms (at A1-A2; test pulse width) |
| ≥ 100 ms (at A1-A2; test pulse rate) | |
| Protective circuit | Serial protection against polarity reversal 33 V suppressor diode |
Digital inputs
| Input name | Start circuit |
|---|---|
| Number of inputs | 2 (Non-safety-related start inputs: Y1/Y2) |
| Inrush current | < 10 mA |
| Current consumption | < 5 mA |
| Voltage at input/start and feedback circuit | 24 V DC -15 % / +10 % |
| Max. permissible overall conductor resistance | 150 Ω |




