Key Commercial Data
| Orderkey | 2760623 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 381 (C-6-2017) |
| GTIN | 4017918064327 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 86.100 g |
| Custom tariff number | 85366990 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Nominal voltage UN | 60 V AC/DC |
|---|---|
| Nominal current IN | 1 A |
| Bus system | RS-485 |
| Shielding | D-SUB frame or shield clamp |
| Test voltage | 500 V AC (50 Hz, 1 min, rms) |
| Housing material | PVC |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Pin assignment | all 1:1 |
Connection data
| Connection | Incoming |
|---|---|
| Number of positions | 9 |
| Connection method | D-SUB 9 plug |
| Connection | Outgoing |
| Number of positions | 9 |
| Connection method | D-SUB-9 female connector |
| Connection | Branching |
| Number of positions | 9 |
| Connection method | D-SUB-9 female connector |
| Connection | Branching |
| Connection method | COMBICON connectors |
| Conductor cross section flexible min. | 0.14 mm² |
| Conductor cross section flexible max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid min. | 0.14 mm² |
| Conductor cross section solid max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG min. | 26 |
| Conductor cross section AWG max. | 16 |
| Tightening torque | 0.4 Nm |
Standards and Regulations
| Free from substances that could impair the application of coating | according to P-VW 3.10.7 57 65 0 VW-AUDI-Seat central standard |
|---|---|
| Connection in acc. with standard | CUL |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |




