Key Commercial Data
| Orderkey | 2313106 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 366 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356166034 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 182.600 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C |
|---|---|
| Altitude | 5000 m (For restrictions see manufacturer’s declaration) |
| 2000 m (With UL approval) | |
| Degree of protection | IP20 |
| Noise immunity | EN 61000-6-2:2005 |
General
| Electrical isolation | VCC // RS-232 // GSM |
|---|---|
| Test voltage data interfaces | 1500 V |
| Test voltage data interface/power supply | 1.5 kV (50 Hz, 1 min.) |
| Electromagnetic compatibility | Conformance with RED Directive 2014/53/EU |
| Noise emission | EN 55032 |
| Net weight | 182.6 g |
| Housing material | PA V0 |
| Color | green |
| Degree of pollution | 2 |
| Conformance | CE-compliant |
| UL, USA/Canada | cULus listed UL 508 |
| Class I, Zone 2, AEx nA IIC T4 | |
| Class I, Zone 2, Ex nA IIC T4 Gc X |
Power supply
| Nominal supply voltage | 24 V DC ±5 % (as an alternative or redundant, via backplane bus contact and system current supply) |
|---|---|
| Supply voltage range | 10 V DC … 30 V DC (via pluggable COMBICON screw terminal block) |
| Typical current consumption | < 350 mA (24 V DC) |
| < 80 mA (stand by) |




