Key Commercial Data
| Orderkey | 2905977 |
|---|---|
| Packing unit | 20 pc |
| Minimum order quantity | 20 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 70 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626287607 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 68.660 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | CN (China) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (5 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TN-S |
| TT | |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| Mounting type | PCB mounting |
| Color | light grey RAL 7035 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | PCB onboard surge protector |
| Surge protection fault message | Remote indication contact |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 230 V AC (TN) |
|---|---|
| 230 V AC (TT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 350 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 50 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 20 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 1 kA |
| Voltage protection level Up(L-N) | ≤ 2.5 kV |
| Voltage protection level Up(L-PE) | ≤ 1.8 kV |
| Voltage protection level Up(N-PE) | ≤ 1.8 kV |
| TOV behavior at UT(L-N) | 336 V AC (5 s / withstand mode) |
| 440 V AC (120 min / withstand mode) | |
| TOV behavior at UT(N-PE) | 1200 V AC (200 ms / safe failure mode) |
| Response time tA(L-N) | ≤ 25 ns |
| Response time tA(L-PE) | ≤ 100 ns |
| Response time tA(N-PE) | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with branch wiring | 63 A (MCB C) |
Indicator/remote signaling
| Switching function | N/C contact |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V AC … 250 V AC |
| 125 V AC (UL) | |
| 30 V DC | |
| Operating current | 5 mA AC … 1 A AC |
| 1 A AC (UL) | |
| 1 A DC |




