Key Commercial Data
| Orderkey | 2982728 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 414 (C-5-2017) |
| GTIN | 4046356170604 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 30.000 g |
| Custom tariff number | 85364190 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Degree of protection | IP20 |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
|---|---|
| Input voltage range in reference to UN | 0.8 … 1.2 |
| Input voltage range | 19.2 V DC … 28.8 V DC |
| Rated actuating voltage UC | 24 V DC |
| Switching threshold “0” signal in reference to UN | < 0.4 |
| Switching threshold “1” signal in reference to UN | > 0.8 |
| Typical input current at UN | 3.4 mA |
| Typical response time | 35 µs |
| Typical turn-off time | 35 µs |
| Operating voltage display | Yellow LED |
| Type of protection | Reverse polarity protection |
| Surge protection | |
| Protective circuit/component | Parallel polarity protection diode |
| Surge voltage protection | > 33 V |
| Transmission frequency | 1 kHz |
| Power dissipation for nominal condition | 0.08 W |
Output data
| Designation | Output data |
|---|---|
| Output nominal voltage | 5 V DC |
| Output voltage range | 4.5 V AC … 6 V AC |
| Limiting continuous current | A TTL load (Fan out = 1)/50 mA for switching mode |
| Fan out | 1 |
| Surge voltage protection | > 8 V |
| Voltage drop at max. limiting continuous current | < 80 mV |
| Output circuit | 3-conductor, ground-referenced |
| Type of protection | Reverse polarity protection |
| Surge protection | |
| Protective circuit/component | Parallel polarity protection diode |




