Key Commercial Data
| Orderkey | 2980610 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4046356094542 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 32.970 g |
| Custom tariff number | 85364190 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
|---|---|
| Input voltage range in reference to UN | 0.7 … 1.25 |
| Input voltage range | 16.8 V DC … 30 V DC |
| Switching threshold “0” signal in reference to UN | ≤ 0.3 |
| Switching threshold “1” signal in reference to UN | ≥ 0.6 |
| Typical input current at UN | 8.5 mA |
| Typical response time | 40 µs |
| Typical turn-off time | 200 µs |
| Status display | Yellow LED |
| Type of protection | Reverse polarity protection |
| Protective circuit/component | Polarity protection diode |
| Transmission frequency | 300 Hz |
| Power dissipation for nominal condition | 0.2 W |
Output data
| Output voltage range | 3 V DC … 33 V DC |
|---|---|
| Limiting continuous current | 3 A |
| Voltage drop at max. limiting continuous current | ≤ 200 mV |
| Output circuit | 2-wire, floating |
| Type of protection | Reverse polarity protection |
| Surge protection | |
| Protective circuit/component | Polarity protection diode |




