Data commercial
| Key order | One million fifty thousand eight hundred forty one |
|---|---|
| Packing unit | 1 pcs |
| Key selling | DRAABC – |
| EAN | Four trillion fifty five billion six hundred twenty six million six hundred sixty nine thousand two hundred seventy four |
| Unit weight (excluding packaging) | 3.250,000 g |
Observation
| Restriction of use | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download center |
|---|
Environmental conditions
| Index of protection | IP20 |
|---|---|
| Room temperature (service) | 0 °C … 60 °C up to 2000 m above sea level (from 40 °C only with module ventilation) |
| 0 °C … 55 °C up to 3000 m above sea level (from 40 °C only with module ventilation) | |
| Ambient temperature (storage / transport) | -25 °C … 70 °C |
| Humidity of air permissible (service) | 10 % … 95 % (without condensation) |
| Humidity of air permissible (storage / transport) | 5 % … 95 % (without condensation) |
| Air pressure (service) | 80 kPa … 108 kPa (up to 3000 m above NN) |
| Air pressure (storage / transport) | 58 hPa … 108 kPa (up to 4500 m above sea level) |
Mechanical construction
| Format | 122 x 182 x 173 mm (W x h x d without module fan) |
|---|---|
| 122 x 220 x 173 mm (W x h x d with integrated cooling fan) | |
| Weight | 2850 g |
| Observation about the indications of weight | without module fan |
| Display for diagnostic | yes |
| Redundancy of control | not |
| Safety function | yes |
Data Interfaces
| Interface | USB |
|---|---|
| Amount | One |
| Type of connection | USB type A, connector |
| Interface | Ethernet |
| Amount | Four |
| Type of connection | Female RJ45 |
| Transmission speed | 10/100/1000 MBit/s (100 MBit/s (LAN 3.1 LAN 3.2), 1000 MBit/s (LAN 1, LAN 2)) |
| Interface | SFP module |
| Type of connection | SFP port |
Time system using IEC 61131
| Tool for engineering | PLCnext Engineer |
|---|---|
| Eclipse | |
| Program memory | 16 MByte |
| Data memory | 32 MByte |
| Data memory remanent | 2 MByte |
Power
| Current consumption typical | 1 To |
|---|---|
| Supply voltage | 24 V DC |
| 19,2 V DC … 30 V DC (Ripple included) | |
| Power dissipated | max. 24 W |
Standards and specifications
| Vibration (in-service) | 1g (according to en 60068-2-6/IEC 60068-2-6) |
|---|---|
| Shocks (in service) | 20g (according to en 60068-2-27/IEC 60068-2-27) |
Ratings
[email protected]
| [email protected] 4.0 | Twenty seven million two hundred forty thousand six hundred one |
|---|---|
| [email protected] 4.1 | Twenty seven million two hundred forty thousand six hundred one |
| [email protected] 5.0 | Twenty seven million two hundred forty two thousand two hundred fifteen |
| [email protected] 5.1 | Twenty seven million two hundred forty two thousand seven hundred |
| [email protected] 6.0 | Twenty seven million two hundred forty two thousand two hundred |
| [email protected] 7.0 | Twenty seven million two hundred forty two thousand two hundred seven |
| [email protected] 8.0 | Twenty seven million two hundred forty two thousand two hundred seven |
| [email protected] 9.0 | Twenty seven million two hundred forty two thousand two hundred seven |
ETIM
| ETIM 2.0 | EC000236 |
|---|---|
| ETIM 3.0 | EC000236 |
| ETIM 4.0 | EC000236 |
| ETIM 5.0 | EC000236 |
| ETIM 6.0 | EC000236 |
| ETIM 7.0 | EC000236 |
UNSPSC
| UNSPSC 6.01 | Forty three million one hundred seventy two thousand fifteen |
|---|---|
| UNSPSC 7.0901 | Forty three million two hundred one thousand four hundred four |
| UNSPSC 11 | Forty three million one hundred seventy two thousand fifteen |
| UNSPSC 12.01 | Forty three million two hundred one thousand four hundred four |
| UNSPSC 13.2 | Thirty nine million one hundred twenty two thousand one hundred fourteen |
| UNSPSC 18.0 | Thirty nine million one hundred twenty two thousand one hundred fourteen |
| UNSPSC 19.0 | Thirty nine million one hundred twenty two thousand one hundred fourteen |
| UNSPSC 20.0 | Thirty nine million one hundred twenty two thousand one hundred fourteen |
| UNSPSC 21.0 | Thirty nine million one hundred twenty two thousand one hundred fourteen |
Observation
| Restriction of use | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download center |
|---|




