Key Commercial Data
| Orderkey | 2902056 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 84 (C-5-2017) |
| GTIN | 4046356649872 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 127.700 g |
| Custom tariff number | 85437090 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
Input data
| Frequency input | Frequency input |
|---|---|
| Frequency measuring range | 0.002 Hz … 200 kHz |
| Available input sources | NAMUR initiators |
| NPN/PNP transistor outputs | |
| Floating contact (dry contact) | |
| Frequency generator | |
| Incremental encoder (speed only) | |
| HTL encoders | |
| TTL rotary transducer | |
| S0 signal |
Output data
| Number of outputs | 1 |
|---|---|
| Configurable/programmable | Yes |
| Voltage output signal | 0 V … 10 V (via DIP switch) |
| 2 V … 10 V (via DIP switch) | |
| 0 V … 5 V (via DIP switch) | |
| 1 V … 5 V (via DIP switch) | |
| 0 V … 10.5 V (can be set via software) | |
| Current output signal | 0 mA … 20 mA (via DIP switch) |
| 4 mA … 20 mA (via DIP switch) | |
| 0 mA … 10 mA (via DIP switch) | |
| 2 mA … 10 mA (via DIP switch) | |
| 0 mA … 21 mA (can be set via software) | |
| Max. output voltage | approx. 12.3 V |
| Max. output current | 24.6 mA |
| Load/output load voltage output | ≥ 10 kΩ |
| Load/output load current output | ≤ 600 Ω (at 20 mA) |
| Ripple | < 20 mVPP(at 600 Ω) |
| < 20 mVPP(at 600 Ω) |




