Key Commercial Data
| Orderkey | 2866598 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 301 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356418522 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 491.200 g |
| Custom tariff number | 85371091 |
| Country of origin | CN (China) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 70 °C (> 60 °C Derating: 2.5 %/K) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 95 % (at 25 °C, non-condensing) |
| Climatic class | 3K3 (in acc. with EN 60721) |
| Degree of pollution | 2 |
Input data
| Nominal input voltage range | 100 V AC … 240 V AC |
|---|---|
| AC input voltage range | 85 V AC … 264 V AC |
| Input voltage range DC | 100 V DC … 350 V DC (UL508: 100…250 V DC) |
| Buffer time | Can be set to: 0.5 min; 1 min; 2 min; 3 min; 5 min; 10 min; 15 min; 20 min; 30 min; permanent |
| Current consumption | 0.65 A (230 V AC) |
| 1.35 A (120 V AC) | |
| Inrush current limiting/I²t | < 1.1 A2s |
| Mains buffering | see diagram |
| Typical response time | 100 ms |
| Power factor (cos phi) | approx. 0.5 |
| Protective circuit | Varistor |
| Input fuse, integrated | 3.15 A (slow-blow, internal) |
Output data
| Nominal output voltage | 12 V DC |
|---|---|
| Setting range of the output voltage (USet) | 10 V DC … 16 V DC (AC input voltage available, AC input voltage not available: Output voltage depending on the battery voltage: 13.6 V DC … 9.6 V DC) |
| Nominal output current (IN) | 4 A |
| Derating | 60 °C … 70 °C (2.5%/K) |
| Output current limit | max. 7 A |
| Max. capacitive load | unlimited |
| Control deviation | < 1 % (change in load, static 10 % … 90 %) |
| Power loss nominal load max. | 10.5 W |
| Maximum power dissipation in no-load condition | 3.8 W |
| Power dissipation battery operation | 2.9 W |
| Efficiency | > 82 % |
| Residual ripple | < 50 mVPP |
| Peak switching voltages nominal load | < 100 mVPP |
| Connection in parallel | No |
| Surge protection against internal surge voltages | < 35 V DC |
| Feedback resistance | 35 V DC |
General
| IQ technology | no |
|---|---|
| Net weight | 0.45 kg |
| Memory medium | External, rechargeable battery 1.6 Ah / 2.6 Ah |
| Insulation voltage input/output | 4 kV (type test) |
| 2 kV (routine test) | |
| Protection class | II (in closed control cabinet) |
| MTBF (IEC 61709, SN 29500) | |
| > 728000 h (40 °C) | |
| Mounting position | horizontal DIN rail NS 35, EN 60715 |
| Assembly instructions | alignable: horizontally 0 mm, vertically 50 mm |




