Key Commercial Data
| Orderkey | 2769873 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 381 (IF-2009) |
| GTIN | 4017918067694 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 216.060 g |
| Custom tariff number | 85437090 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 65 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 65 °C |
Input data
| Description of the input | Analog input |
|---|---|
| Configurable/programmable | Yes |
| Voltage input signal | 0 V … 10 V |
| Current input signal | 0 mA … 20 mA |
| max. input voltage | 13 V |
| Max. input current | 100 mA |
| Input resistance of voltage input | 200 kΩ |
| Input resistance current input | 50 Ω |
| Internal hysteresis | approx. 100 mV |
| approx. 200 µA | |
| Setting option | 2-figure momentary-contact coding switch (0 … 99%) |
| External analog value definition | |
| 2-figure momentary-contact coding switch (0 … 99%) and external analog value definition | |
| Description of the input | Setpoint input |
| Number of inputs | 2 |
| Configurable/programmable | Yes |
| Voltage input signal | 0 V … 10 V |
| Current input signal | 0 mA … 20 mA |
| max. input voltage | 13 V |
| Max. input current | 100 mA |
| Input resistance of voltage input | 200 kΩ |
| Input resistance current input | 50 Ω |
Switching output
| Output name | Relay output |
|---|---|
| Contact type | 2 PDT contact, pick-up/drop-out (can be switched) |
| Contact material | Silver cadmium oxide (AgCdO) |
| Maximum switching voltage | 250 V AC |
| Mechanical service life | 3x 107cycles |
| Setting range of the response delay | 40 ms … 4 s (adjustable) |
| Status display | LED |
| Max. switching current | 3 A |




