Key Commercial Data
| Orderkey | 1417074 |
|---|---|
| Packing unit | 50 pc |
| Minimum order quantity | 50 pc |
| Catalog page | Page 521 (CL1-2011) |
| GTIN | 4017918021511 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 3.960 g |
| Custom tariff number | 85369010 |
| Country of origin | PL (Poland) |
General
| Number of levels | 1 |
|---|---|
| Number of connections | 8 |
| Nominal cross section | 4 mm² |
| Color | gray |
| Insulating material | PA-F |
| Flammability rating according to UL 94 | HB |
| Rated surge voltage | 6 kV |
| Degree of pollution | 3 |
| Overvoltage category | III |
| Insulating material group | I |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 1.02 W |
| Connection method | Slip-on connection |
| Maximum load current | 16 A |
| Nominal current IN | 16 A |
| Nominal voltage UN | 500 V (current data for slip-on connections in acc. with DIN 61210 are also dependent on nominal size, material, insulation of the sleeve and conductor cross section.) |
| Open side panel | Yes |
Connection data
| Connection method | Slip-on connection |
|---|---|
| Conductor cross section solid min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross section solid max. | 1 mm² |
| Conductor cross section AWG min. | 20 |
| Conductor cross section AWG max. | 18 |
| Conductor cross section flexible min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross section flexible max. | 1 mm² |
| Min. AWG conductor cross section, flexible | 20 |
| Max. AWG conductor cross section, flexible | 18 |
| Conductor cross section flexible, with ferrule with plastic sleeve min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule with plastic sleeve max. | 1 mm² |
| Slip-on connection | 6.3/2.8 x 0.8 mm |
Standards and Regulations
| Connection in acc. with standard | CUL |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | HB |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Environmentally friendly use period: unlimited = EFUP-e |
|---|---|
| No hazardous substances above threshold values |




