Your advantages

Key Commercial Data
| Orderkey | 2909590 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 46 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626371597 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 385.000 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |

Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240/415 V AC (TN-S) |
|---|---|
| 240/415 V AC (TT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-N) | 350 V AC |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-PE) | 350 V AC |
| Maximum continuous voltage UC(N-PE) | 264 V AC |
| Rated load current IL | 40 A (Biconnect M4 fork-type cable lug 6 mm²) |
| 63 A (TWIN ferrule 2 x 10 mm²) | |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (L-N) | 10 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (L-PE) | 10 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (N-PE) | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (L-N) | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (L-PE) | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (N-PE) | 40 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi(N-PE) | 100 A (264 V AC) |
| Short-circuit current rating ISCCR | 50 kA |
| Voltage protection level Up(L-N) | ≤ 1.5 kV |
| Voltage protection level Up(L-PE) | ≤ 2.3 kV |
| Voltage protection level Up(N-PE) | ≤ 1.5 kV |
| Residual voltage Ures(L-N) | ≤ 1.35 kV (at In) |
| ≤ 1.1 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.95 kV (at 2 kA) | |
| ≤ 0.9 kV (At 1 kA) | |
| Residual voltage Ures(L-PE) | ≤ 1.75 kV (at In) |
| ≤ 1.2 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 1.05 kV (at 2 kA) | |
| ≤ 0.95 kV (At 1 kA) | |
| Residual voltage Ures(N-PE) | ≤ 0.5 kV (at In) |
| ≤ 0.5 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.5 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.5 kV (at 4 kA) | |
| ≤ 0.5 kV (at 2 kA) | |
| TOV behavior at UT(L-N) | 457 V AC (5 s / withstand mode) |
| 457 V AC (120 min / withstand mode) | |
| TOV behavior at UT(N-PE) | 1200 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 40 A (gG / Biconnect M4 fork-type cable lug, 6 mm²) |
| 63 A (gG / TWIN ferrule 2x 10mm²) | |
| Max. backup fuse with branch wiring | 200 A (gG) |




