Key Commercial Data
| Orderkey | 1072839 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 163 (C-6-2019) |
| GTIN | 4055626766904 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 0.010 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | US (United States) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % |
| Degree of protection | IP20 |
Connection data
| Connection method | Push-in technology |
|---|---|
| Conductor cross section solid min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross section solid max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross section flexible max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG min. | 24 |
| Conductor cross section AWG max. | 14 |
| Stripping length | 10 mm |
Interfaces
| Designation | EtherNet/IP™ |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | RJ45 socket |
| Transmission speed | 10/100 Mbps (with auto negotiation) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
Digital inputs
| Input name | Digital inputs |
|---|---|
| Description of the input | IEC 61131-2 type 1 |
| Connection method | Push-in / plug connection |
| Connection technology | 3-wire |
| Number of inputs | 8 |
| Protective circuit | Overload protection |
| Short-circuit protection for the sensor supply | |
| Nominal input voltage UIN | 24 V DC |
| Nominal input current at UIN | typ. 3.5 mA |
| Input voltage range “0” signal | 0 V DC … 5 V DC |
| Input voltage range “1” signal | 15 V DC … 30 V DC |
| Input frequency | 0.5 kHz |
| Input name | Digital inputs |
| Description of the input | IO-Link ports in digital input (DI) mode |
| Connection method | Push-in / plug connection |
| Connection technology | 3-wire |
| Number of inputs | max. 8 (EN 61131-2 types 1 and 3) |
| Nominal input voltage UIN | 24 V DC |
| Input voltage range “0” signal | 8 V DC … 11.5 V DC (for C/Q pin) |
| Input voltage range “1” signal | 10.5 V DC … 13 V DC |
| Sensor current per channel | max. 200 mA (from L+/L-) |
| Total sensor current | max. 1.6 A (from L+/L-) |
| Type of protection | Overload protection |
| Short-circuit protection for the sensor supply |
IO-Link inputs
| Number of ports | 8 |
|---|---|
| Connection method | Push-in / plug connection |
| Connection technology | 3-wire |
| Description of the input | Digital inputs (DI) |
| Connection method | Push-in / plug connection |
| Nominal input voltage UIN | 24 V DC |
| Input voltage range “0” signal | 5.2 V DC … 6.4 V DC |
| Input voltage range “1” signal | 6.8 V DC … 8 V DC |
| Nominal input current | typ. 3.5 mA |
| Sensor current per channel | max. 200 mA (from L+/L-) |
| Total sensor current | max. 1.6 A (from L+/L-) |
| Type of protection | Overload protection |
| Short-circuit protection for the sensor supply |
Digital outputs
| Maximum output current per channel | 200 mA |
|---|---|
| Output description | IO-Link ports in digital output (DO) mode |
| Connection method | Push-in / plug connection |
| Connection technology | 3-wire |
| Number of outputs | max. 8 |
| Nominal output voltage | 24 V DC |
| Maximum output current per channel | 200 mA |
| Maximum output current per device | 1.6 A |
| Nominal load, ohmic | 4.8 W (120 Ω, at nominal load) |
| Output voltage when switched off | max. 1 V |
| Output current when switched off | max. 400 µA |
| Type of protection | Overload protection |
| Short-circuit protection | |
| Behavior with overload | Shutdown with automatic restart |
Supply of the IO-Link ports
| Nominal voltage for I/O supply | 24 V DC |
|---|---|
| Nominal current for every IO-Link port | max. 200 mA (at C/Q) |
| max. 200 mA (at L+/L-) | |
| Type of protection | Overload protection |
| Permissible cable length | < 20 m |
Electrical isolation
| Test section | 24 V supply/Ethernet 500 V AC 50 Hz 1 min. |
|---|---|
| 24 V supply (US) / FE 500 V AC 50 Hz 1 min. | |
| Ethernet/FE 500 V AC 50 Hz 1 min. | |
| Ethernet/Ethernet 500 V AC 50 Hz 1 min. |
Standards and Regulations
| Mechanical tests | Vibration resistance in acc. with EN 60068-2-6/IEC 60068-2-6 1g |
|---|---|
| 15g | |
| pass |
Classifications
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Connection data
| Connection method | Push-in technology |
|---|---|
| Conductor cross section solid min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross section solid max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross section flexible max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG min. | 24 |
| Conductor cross section AWG max. | 14 |
| Stripping length | 10 mm |




