Key Commercial Data
| Orderkey | 2861593 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 131 (C-6-2017) |
| GTIN | 4017918894443 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 210.000 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 75 % … 85 % (in the range of -25°C … +55°C, appropriate measures against increased humidity (> 85%) must be taken.) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 75 % … 85 % (Slight temporary condensation may sometimes appear on the housing, e.g. when the terminal block is brought out of a vehicle into an enclosed room.) |
| Air pressure (operation) | 80 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
Interfaces
| Designation | INTERBUS |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | D-SUB-9 female/D-SUB-9 male |
| Transmission speed | 500 kbps |
| Transmission physics | Copper |
| Designation | Inline local bus |
| Connection method | Inline data jumper |
| Transmission speed | 500 kbps |




