Key Commercial Data
| Orderkey | 2700965 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 181 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356665919 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 200.000 g |
| Custom tariff number | 85389099 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 48.8 mm |
| Height | 119.8 mm |
| Depth | 71.5 mm |
| Note on dimensions | Housing dimensions |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (according to DIN EN 61131-2) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (according to DIN EN 61131-2) |
| Air pressure (operation) | 80 kPa … 106 kPa (up to 2000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 80 kPa … 106 kPa (up to 2000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Net weight | 200 g |
| Note on weight specifications | with connectors |
| Operating mode | Process data mode with 12 words, PCP with 2 words |
Interfaces
| Designation | Inline local bus |
|---|---|
| Connection method | Inline data jumper |
| Transmission speed | 500 kbps |
Inline potentials
| Designation | Communications power (UL) |
|---|---|
| Supply voltage | 7.5 V DC (via voltage jumper) |
| Current consumption | typ. 78 mA |
| max. 90 mA (all connections of the serial interface are short-circuited) |




