Key Commercial Data
| Orderkey | 2861302 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 158 (C-6-2017) |
| GTIN | 4017918894245 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 10.180 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 12.2 mm |
| Height | 136.8 mm |
| Depth | 71.5 mm |
| Note on dimensions | Housing dimensions |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| 80 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level, in ATEX Zone 2) | |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Net weight | 10.18 g |
| Note on weight specifications | with connector |
| Operating mode | Process data operation with 2 words |
| Diagnostics messages | Failure of the internal I/O supply Yes |
| Peripheral fault Error message in the process data | |
| User error Error message in the process data |
Interfaces
| Designation | Inline local bus |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | Inline data jumper |
| Transmission speed | 500 kbps |




