Key Commercial Data
| Orderkey | 1044388 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626620862 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 633.600 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (5 – 500 Hz/2.5 h/X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | I + II |
|---|---|
| T1 + T2 | |
| EN type | T1 + T2 |
| IEC power supply system | IT |
| Mode of protection | L-PE |
| L-L | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | light gray RAL 7035 |
| traffic grey A RAL 7042 | |
| Housing material | PA 6.6-FR 20% GF |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Additional descriptions
| Note | Only usable in IT Systems between L-PE, if the exposed-conductive-parts (bodies) of the equipment of the low-voltage installation is connected to the earthing arrangement of the transformer substation (interconnected earthing arrangement of the HV-transformer substation with the bodies of the LV-installation. RE= RAaccordance to IEC 60364-4-442 / VDE 0100-442 Fig. 44D / Example a). |
|---|
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240 V AC (IT) |
|---|---|
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-PE) | 350 V AC |
| Rated load current IL | 125 A (< 55 °C) |
| Residual current IPE | ≤ 0.5 mA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 25 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 12.5 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 160 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 25 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi(L-PE) | 25 kA (264 V AC) |
| 3 kA (350 V AC) | |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA (264 V AC) |
| 3 kA (350 V AC) | |
| Voltage protection level Up(L-L) | ≤ 1.5 kV (L1-L2) |
| Voltage protection level Up(L-PE) | ≤ 2.8 kV (L1-PE) |
| ≤ 1.5 kV (L2-PE) | |
| Residual voltage Ures(L-L) | ≤ 1.5 kV (at In/ L1-L2) |
| ≤ 1.2 kV (at 10 kA / L1-L2) | |
| ≤ 1 kV (at 5 kA / L1-L2) | |
| ≤ 0.9 kV (at 3 kA / L1-L2) | |
| Residual voltage Ures(L-PE) | ≤ 2.8 kV (at In/ L1-PE) |
| ≤ 2.4 kV (at 10 kA / L1-PE) | |
| ≤ 2 kV (at 5 kA / L1-PE) | |
| ≤ 1.8 kV (at 3 kA / L1-PE) | |
| ≤ 1.5 kV (at In/ L2-PE) | |
| ≤ 1.2 kV (at 10 kA / L2-PE) | |
| ≤ 1 kV (at 5 kA / L2-PE) | |
| ≤ 0.9 kV (at 3 kA / L2-PE) | |
| TOV behavior at UT(L-PE) | 415 V AC (5 s / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 125 A (gG) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 315 A (gG) |




