Key Commercial Data
| Orderkey | 2907262 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 30 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626176710 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 359.840 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (5 – 500 Hz/2.5 h/X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| T1 / T2 | |
| EN type | T1 / T2 |
| IEC power supply system | TN-S |
| TT | |
| Mode of protection | N-PE |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | light grey RAL 7035 |
| traffic grey A RAL 7042 | |
| Housing material | PA 6.6-FR 20% GF |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 400 V AC (TN – only N-PE) |
|---|---|
| 400 V AC (TT – only N-PE) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 440 V AC |
| Rated load current IL | 125 A (< 55 °C) |
| Residual current IPE | ≤ 0.01 mA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 100 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 50 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 2500 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 100 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi | 100 A |
| Voltage protection level Up | ≤ 2.5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 2.5 kV (at In) |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 2.5 kV |
| TOV behavior at UT | 1200 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
Indicator/remote signaling
| Switching function | PDT contact |
|---|---|
| Operating voltage | 12 V AC … 250 V AC |
| 125 V DC (200 mA DC) | |
| Operating current | 10 mA AC … 1 A AC |
| 1 A DC (30 V DC) | |
| Connection method | Plug-in/screw connection via COMBICON |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.25 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 … 16 |




