Key Commercial Data
| Orderkey | 2800116 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 23 (TT-2011) |
| GTIN | 4046356480017 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 519.100 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
General
| IEC test classification | I |
|---|---|
| T1 | |
| EN type | T1 |
| IEC power supply system | TT |
| TN-C | |
| TN-S | |
| Mode of protection | L-PEN |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | black |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, one-piece |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | none |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 230/400 V AC (TN) |
|---|---|
| 230/400 V AC (TT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-PEN) | 440 V AC |
| Rated load current IL | 80 A |
| Residual current IPE | ≤ 0.1 mA |
| Standby power consumption PC | ≤ 44 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (L-PEN) | 50 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 25 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 625 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 50 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi(L-PEN) | 25 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up(L-PEN) | ≤ 5 kV |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 5 kV |
| TOV behavior at UT(L-PEN) | 440 V AC (5 s / withstand mode) |
| 440 V AC (120 min / withstand mode) | |
| Response time tA(L-PEN) | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 80 A AC (gG) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 500 A AC (gG) |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Screw thread | M6 |
| Tightening torque | 8 Nm |
| Stripping length | 19 mm |
| Conductor cross section flexible min. | 16 mm² |
| Conductor cross section flexible max. | 35 mm² |
| Conductor cross section solid min. | 10 mm² |
| Conductor cross section solid max. | 50 mm² |
| Conductor cross section AWG | 6 … 1 |




