Key Commercial Data
| Orderkey | 2800304 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4046356535243 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 227.310 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (5 – 500 Hz/2.5 h/X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | I |
|---|---|
| T1 | |
| EN type | T1 |
| IEC power supply system | TN-S |
| TT | |
| Mode of protection | N-PE |
| Mounting type | on base element |
| Color | black |
| Housing material | PBT |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | none |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240 V AC (TN – only N-PE) |
|---|---|
| 240 V AC (TT – only N-PE) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 260 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 0.01 mA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 50 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 2500 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 100 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi | 100 A (260 V AC) |
| Voltage protection level Up | ≤ 1.5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 1.5 kV (at In) |
| ≤ 1 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.9 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.8 kV (at 3 kA) | |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 1.5 kV |
| TOV behavior at UT | 1200 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
UL specifications
| SPD Type | 4CA |
|---|---|
| Maximum continuous operating voltage MCOV (N-G) | 264 V AC |
| Mode of protection | N-G |
| Power distribution system | Split phase |
| Nominal frequency | 50/60 Hz |
| Measured limiting voltage MLV (N-G) | 1080 V |
| Nominal discharge current In(N-G) | 20 kA |




