Key Commercial Data
| Orderkey | 1043201 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 372 (C-6-2019) |
| GTIN | 4055626601083 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 520.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Width | 40 mm |
|---|---|
| Height | 109 mm |
| Depth | 109 mm |
| Note on dimensions | Height with antenna socket, without antenna cable |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C (extended temperature range on request) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 800 hPa … 1080 hPa (up to 2000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 660 hPa … 1080 hPa (up to 3500 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
Wireless interface
| Designation | Wireless LAN |
|---|---|
| Wireless standard | IEEE 802.11 |
| a | |
| b | |
| g | |
| n | |
| Antenna connection method | RSMA (female) |
| Number | 2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| 5 GHz | |
| Transmission power | max. 20 dBm |
| Number of wireless interfaces | 1 IEEE 802. 11 a/b/g/n |
Functions
| Operating modes | Access Point / Client Adapter / Repeater |
|---|---|
| Configuration | Cluster management, web-based management, WPS |
| Security | 802.11i |
| WPA PSK (preshared key) | |
| WPA2 | |
| AES | |
| TKIP | |
| Supports 802.1X/RADIUS | |
| MAC filter |
Wireless card
| Number | 1 |
|---|---|
| Type | IEEE 802.11 a/b/g/n 2.4 GHz and 5 GHz to 300 Mbps |
| Assembly instructions | Permanently installed |
Ethernet interface
| Interface | Ethernet (RJ45) |
|---|---|
| Connection method | RJ45 |
| Note on the connection method | Auto negotiation and autocrossing |
| Transmission speed | 10/100 Mbps |
| Transmission physics | Copper |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | Data receive, link status |
Power supply for module electronics
| Connection method | Via COMBICON |
|---|---|
| Supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage range | 10 V DC … 36 V DC |
| Supply current | 200 mA (at 24 V DC) |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Color | silver gray |
| Net weight | 540.3 g |
| Degree of pollution | 2 |
| Wireless licenses | USA, Canada |
Standards and Regulations
| Mechanical tests | Shock in acc. with EN 60068-2-27/IEC 60068-2-27 30g, 11 ms half-sine shock pulse |
|---|---|
| Vibration resistance in acc. with EN 60068-2-6/IEC 60068-2-6 5g, 10 … 150 Hz | |
| Continuous shock according to EN 60068-2-27/IEC 60068-2-27 10g, 16 ms, 6000 shocks | |
| Broadband noise according to EN 60068-2-64 Category 1, Class B | |
| Standards/regulations | EN 61000-4-2 |
| Contact discharge | ± 6 kV |
| Indirect discharge | ± 6 kV |
| Standards/regulations | EN 61000-4-3 |
| EN 61000-4-4 | |
| Comments | ± 2.2 kV |
| Standards/regulations | EN 55022 |
| Test result | Class B |
Environmental Product Compliance
| REACh SVHC | |
|---|---|
| Lead 7439-92-1 | |
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 10.0.1 | 19170501 |
|---|---|
| [email protected] 5.0 | 19030100 |
| [email protected] 5.1 | 19030100 |
| [email protected] 6.0 | 19170200 |
| [email protected] 7.0 | 19170201 |
| [email protected] 9.0 | 19170201 |
Dimensions
| Width | 40 mm |
|---|---|
| Height | 109 mm |
| Depth | 109 mm |
| Note on dimensions | Height with antenna socket, without antenna cable |




