Key Commercial Data
| Orderkey | 2700200 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 399 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356499781 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 281.700 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Caption | Side view (dimensions in mm) |
| Width | 30 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 41 mm |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP65 |
|---|---|
| IP66 | |
| IP67 | |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 70 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 86 kPa … 108 kPa (2000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 66 kPa … 108 kPa (3500 m above sea level) |
Interfaces
| Interface 1 | Ethernet |
|---|---|
| No. of ports | 5 (M12 socket) |
| Note on the connection method | D-coded |
| Transmission physics | Twisted pair connection |
| Transmission speed | 10/100 Mbps |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | Data receive, link status |
Function
| Basic functions | Unmanaged switch/auto negotiation, complies with standard IEEE 802.3, store-and-forward switching mode, 2 priority classes according to IEEE802.1p, PTCP filter |
|---|---|
| Additional functions | Autonegotiation |
| PROFINET conformance class | Conformance-Class A |
| Status and diagnostic indicators | LEDs: US (power supply), 2 LEDs per Ethernet port (Link and Activity) |
Network expansion parameters
| Cascading depth | Network, linear, and star structure: any |
|---|---|
| Maximum conductor length (twisted pair) | 100 m |




