Key Commercial Data
| Orderkey | 1053403 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| GTIN | 4055626685342 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 860.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Interfaces
| Interface | Ethernet |
|---|---|
| No. of ports | 2 (RJ45 ports) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
| Transmission speed | 10/100 Mbps |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | Supply voltage, data transmission, error, link, activity |
Function
| Basic functions | Router with intelligent firewall and VPN for 10 tunnels (up to 250 supported with optional additional license), CIFS Integrity Monitoring (as an option), metal housing, slot for SD memory card, extended temperature range, high-performance firewall/VPN: up to 124 Mbps/40 Mbps |
|---|---|
| Supported browsers | HTTPS support required |
| Processor | 330 MHz |
| Status and diagnostic indicators | LEDs:P1, P2, Fault, State, Error, LAN, WAN |
| Signal contact control voltage | 24 V DC (typical) |
| Signal contact control current | 250 mA (short-circuit-proof) |
Security functions
| Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) support | Server or Relay Agent |
|---|---|
| Network Time Protocol (NTP) client | Client |
| Link Layer Discovery Protocol (LLDP) | As per protocol 802.2 |
| Remote Syslog Logging | On externals server |
| Virtual private network (VPN) throughput | max. 40 Mbps (Router mode, VPN bidirectional throughput) |
| max. 27 Mbps (Stealth mode, VPN bidirectional throughput) | |
| Number of VPN tunnels | 10 (up to 250 tunnels with additional license as an option) |
| Encryption methods | DES, 3DES, AES-128, -192, -256 |
| Internet Protocol Security (IPsec) mode | ESP tunnel / ESP transport |
| Authentication | X.509v3 certificates with RSA or PSK |
| Data integrity | MD5, SHA-1, SHA 256, SHA-512 |
| 1:1 Network Address Translation (NAT) in the VPN | Supported |
| Firewall data throughput | max. 124 Mbps (Router mode, default firewall rules, bidirectional throughput) |
| max. 61 Mbps (Stealth mode, default firewall rules, bidirectional throughput) | |
| Firewall rules | Configurable stateful inspection firewall with full scope of functions |
| Filtering | MAC and IP addresses, ports, protocols |
| Protection against | IP spoofing, DoS and Syn Flood Protection |
| Routing | Standard routing, NAT, 1:1-NAT, port forwarding |
Supply voltage
| Supply voltage | 24 V DC (redundant) |
|---|---|
| Residual ripple | 3.6 VPP(within the permitted voltage range) |
| Supply voltage range | 11 V DC … 36 V DC |
| Typical current consumption | 100 mA (at US= 24 V DC) |
| Max. current consumption | 0.24 A |
Conformity with EMC directives
| Developed in acc. with standard | IEC 61000-6-2 |
|---|---|
| Test standard | IEC 61000-4-2 (ESD) |
| Test result | 6 kV contact discharge, 8 kV air discharge |
| Test standard | IEC 61000-4-3 (immunity to radiated interference) |
| Test result | 10 V/m (80 MHz … 2000 MHz) |
| Test standard | IEC 61000-4-4 (burst) |
| Test result | 2 kV power line, 1kV data line |
| Test standard | IEC 61000-4-5 (surge) |
| Test result | power line: 2 kV (line/earth), 1 kV (line/line), 1kV data line |
| Test standard | IEC 61000-4-6 (immunity to conducted interference) |
| Test result | 3 V (10 kHz … 150 kHz), 10 V (150 kHz … 80 MHz) |
Standards and Regulations
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC Directive 2014/30/EU |
|---|---|
| Type of test | Shock in acc. with EN 60068-2-27/IEC 60068-2-27 |
| Test result | Half-sine 30g, 18 ms, 3 axes |
| Type of test | Vibration resistance in acc. with EN 60068-2-6/IEC 60068-2-6 |
| Test result | 5g, 150 Hz |
| Noise emission | EN 55022 / Class B |
| Noise immunity | EN 61000-6-2:2005 |
| Conformance | CE-compliant |
Environmental Product Compliance
| REACh SVHC | |
|---|---|
| Lead 7439-92-1 | |
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 5.0 | 19030100 |
|---|---|
| [email protected] 5.1 | 19030100 |
| eC[email protected] 6.0 | 19170100 |
| [email protected] 7.0 | 19170103 |
| [email protected] 8.0 | 19170103 |
| [email protected] 9.0 | 19170103 |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|




