Key Commercial Data
| Orderkey | 2200515 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 433 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356597289 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 725.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
Interfaces
| Interface 1 | Ethernet |
|---|---|
| No. of ports | 2 (RJ45 ports) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
| Transmission speed | 10/100 Mbps |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | Supply voltage, data transmission, error, link, activity |
| Interface 3 | VPN – release button |
| Connection method | 24 V DC/250 mA can be connected as an option |
Function
| Basic functions | Router with intelligent firewall and VPN for 10 tunnels (up to 250 supported with optional additional license), CIFS Integrity Monitoring (as an option), metal housing, slot for SD memory card, extended temperature range, high-performance firewall/VPN: up to 124 Mbps/40 Mbps |
|---|---|
| Supported browsers | HTTPS support required |
| Processor | 330 MHz |
| Status and diagnostic indicators | LEDs:P1, P2, Fault, State, Error, LAN, WAN |
| Signal contact control voltage | 24 V DC (typical) |
| Signal contact control current | 250 mA (short-circuit-proof) |




