Key Commercial Data
| Orderkey | 2708193 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 408 (C-8-2013) |
| GTIN | 4017918973957 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 120.100 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -30 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Altitude | 5000 m (For restrictions see manufacturer’s declaration) |
| Degree of protection | IP20 |
| Noise immunity | EN 61000-6-2:2005 |
General
| Electrical isolation | VCC // Ethernet |
|---|---|
| Test voltage data interface/power supply | 1500 V |
| 1.5 kVrms(50 Hz, 1 min.) | |
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC Directive 2014/30/EU |
| Noise emission | EN 50081-2 |
| Net weight | 120.1 g |
| Housing material | PA V0 |
| Color | green |
| MTBF | 564 Years (Telcordia standard, 25°C temperature, 21% operating cycle (5 days a week, 8 hours a day)) |
| 136 Years (Telcordia standard, 40°C temperature, 34.25% operating cycle (5 days a week, 12 hours a day)) | |
| MTTF | 885 Years (SN 29500 standard, temperature 25 °C, operating cycle 21 % (5 days a week, 8 hours a day)) |
| 446 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 34.25 % (5 days a week, 12 hours a day)) | |
| 202 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 100 % (7 days a week, 24 hours a day)) | |
| Conformance | CE-compliant |
| ATEX | II 3 G Ex nA nC IIC T4 Gc X (Please follow the special installation instructions in the documentation!) |
| UL, USA/Canada | 508 recognized |
Power supply
| Nominal supply voltage | 24 V DC |
|---|---|
| Supply voltage range | 18 V DC … 30 V DC (via pluggable COMBICON screw terminal block) |
| 23 V DC … 25 V DC (as an alternative or redundant, via backplane bus contact and system current supply) | |
| Typical current consumption | ≤ 100 mA (24 V DC) |
| Protective circuit | Reverse polarity protection |
| Connection method | Plug-in screw terminal block (COMBICON), redundancy possible |




