Key Commercial Data
| Orderkey | 2803069 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 144 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356312974 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 300.550 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Housing material | Zinc die-cast |
|---|---|
| Color | silver/black |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| VDE 0110-1 | |
| Mounting type | Connection-specific attachment plug and DIN rail, 35 mm |
| Type | Attachment plug for DIN rail mounting |
| Number of positions | 9 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Signal Ground/Shield & Signal Ground/Shield-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | B2 |
|---|---|
| C1 | |
| C2 | |
| C3 | |
| VDE requirement class | B2 |
| C1 | |
| C2 | |
| C3 | |
| Maximum continuous voltage UC | 15 V DC |
| 10 V AC | |
| Rated current | ≤ 1 A (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 5 µA (per wire) |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | ≤ 250 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | ≤ 250 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (core-signal ground) | ≤ 250 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (signalground-earth) | ≤ 5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 5 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 50 A |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 50 A |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-signalground) | 50 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-line) | 50 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-earth) | 50 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-signalground) | 50 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 50 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-signalground) static | ≤ 30 V |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 55 V |
| Residual voltage at In(line-signalground) | ≤ 30 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 55 V (C1 – 250 A) |
| ≤ 55 V (B2 – 25 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 450 V (C1 – 250 A) |
| ≤ 400 V (B2 – 25 A) | |
| Voltage protection level Up(line-signalground) | ≤ 30 V (C1 – 250 A) |
| ≤ 30 V (B2 – 25 A) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA (line-signalground) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Response time tA (shield-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.3 dB (≤ 700 kHz / 100 Ω) |
| typ. 0.3 dB (≤ 700 kHz / 150 Ω) | |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.3 dB (≤ 400 kHz / 100 Ω) |
| typ. 0.3 dB (≤ 400 kHz / 150 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | typ. 2.5 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | typ. 2.5 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (GND) in 100 Ohm system | typ. 1.3 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (GND) in 150 Ohm system | typ. 1.3 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 1 nF (f=1 MHz / VR= 0 V) |
| Capacity (line-signalground) | typ. 2 nF (f=1 MHz / VR= 0 V) |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | B2 – 1 kV / 25 A |
| C1 – 500 V / 250 A | |
| Impulse durability (line-signalground) | B2 – 1 kV/25 A |
| C1 – 500 V/250 A | |
| Impulse durability (signalground-earth) | B2 – 4 kV / 100 A |
| C1 – 100 V / 500 A | |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| Alternating current carrying capacity (signalground-earth) | 5 A – 1 s |
Connection data
| Connection method | D-SUB-9 |
|---|---|
| Connection method IN | D-SUB-9 plug |
| Connection method OUT | D-SUB-9 socket |




