Key Commercial Data
| Orderkey | 2882925 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 162 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356155137 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 314.320 g |
| Custom tariff number | 85369010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | Zinc die-cast |
|---|---|
| Color | silver/black |
| Mounting type | Connection-specific attachment plug and DIN rail, 35 mm |
| Type | Attachment plug for DIN rail mounting |
| Number of positions | 4 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Ground/Shield |
Protective circuit
| IEC test classification | B2 |
|---|---|
| C1 | |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Maximum continuous voltage UC | 185 V DC |
| 130 V AC | |
| Rated current | ≤ 380 mA (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 6 µA |
| Residual current IPE | ≤ 4 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | ≤ 5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | ≤ 5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 10 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 100 A |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 100 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-line) | 150 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-earth) | 150 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 250 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 250 V |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 120 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 120 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 250 V (B2 – 4 kV / 100 A) |
| ≤ 250 V (C1 – 1 kV/500 A) | |
| ≤ 250 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 250 V (B2 – 4 kV / 100 A) |
| ≤ 250 V (C1 – 1 kV/500 A) | |
| ≤ 250 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 100 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.5 dB (≤ 5 MHz / 100 Ω) |
| typ. 0.3 dB (≤ 8 MHz / 150 Ω) | |
| typ. 0.3 dB (≤ 2.5 MHz / 600 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | typ. 50 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 20 pF (f= 1 MHz / VR= 0 V) |
| Capacity (line-earth) | typ. 20 pF (f= 1 MHz / VR= 0 V) |
| Resistance in series | 3.3 Ω 10 % |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | B2 – 4 kV/100 A |
| C1 – 1 kV/500 A | |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| Impulse durability (line-earth) | B2 – 4 kV/100 A |
| C1 – 1 kV/500 A | |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| D1 – 1 kA |
Connection data
| Connection method | RJ45/COMBICON |
|---|---|
| Connection method IN | RJ45 socket |
| MC 1,5/4 | |
| Connection method OUT | RJ45 socket |
| MC 1,5/4 | |
| Connection technology | Screw connection |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.22 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 … 16 |




