Key Commercial Data
| Orderkey | 2701783 |
|---|---|
| Packing unit | 1 |
| Catalog page | Page 511 (C-6-2019) |
| GTIN | 4046356863827 |
| Custom tariff number | 85308000 |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Air pressure (operation) | 70 hPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 hPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP65/IP67, when installed |
General
| Net weight | 1400 g |
|---|---|
| Diagnostics messages | LEDs; temperature, current, voltage, etc. Yes |
| Mains failure, communication failure Yes | |
| Mounting position | vertical |
| Design | Operating hours counter |
| Inrush current | max. 12 A (µ-sec-pulse) |
Power supply for module electronics
| Connection method | M12 connector |
|---|---|
| Number of positions | 8 |
| Supply voltage | 24 V DC (DC) |
| Supply voltage range | 19.2 V DC … 30 V DC (DC) |
| Current consumption | max. 400 mA (yellow LEDs) |
| Power consumption | typ. 8 W (yellow LEDs) |
Light properties
| Source of light type | LED |
|---|---|
| Number of LEDs | 8 (according to IALA recommendation E200-1 and CIE 1931) |
| Service life, lighting appliance | 50000 h |
| Light color | IALA yellow, optimum |
| Color temperature / wavelength | 588…592 nm |
| Color class | C2 (EN 12966) |
| Luminance | R3 (EN 12966) |
| Luminance ratio | R3 (EN 12966) |
| Phantom light class | 5 (EN 12368) |
| Luminous intensity | 2800 Cd |
| Can be dimmed | Yes, in 256 steps |
| Emission angle | 7,5° x 7,5° |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
|---|---|
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 4.0 | 27250315 |
|---|---|
| [email protected] 4.1 | 27250315 |
| [email protected] 5.0 | 27259205 |
| [email protected] 5.1 | 27259205 |
| [email protected] 6.0 | 27259205 |
| [email protected] 7.0 | 27249290 |
| [email protected] 8.0 | 27144051 |
| [email protected] 9.0 | 27144051 |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|




