Key Commercial Data
| Orderkey | 2817686 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 177 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918148584 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 117.260 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Housing material | Aluminum |
|---|---|
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | DIN VDE 0110-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 2 |
| Mounting type | Connection-specific intermediate plugging |
| Type | Attachment plug |
| Direction of action | Line-Shield/Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C2 |
|---|---|
| C3 | |
| D1 | |
| VDE requirement class | C2 |
| C3 | |
| D1 | |
| Maximum continuous voltage UC | 180 V DC |
| 130 V AC | |
| Maximum continuous voltage UC(line-earth) | 180 V DC |
| 130 V AC | |
| Rated current | 5 A (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1 µA |
| Residual current IPE | ≤ 2 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-shield) | 5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (shield-earth) | 5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 10 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 100 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 470 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-shield) spike | ≤ 590 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (shield-earth) spike | ≤ 470 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 470 V |
| ≤ 33 V | |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (shield-earth) static | ≤ 33 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 160 V (1.5 m cable) |
| Residual voltage at In(line-shield) | ≤ 55 V |
| Residual voltage at In(shield-earth) | ≤ 160 V (1.5 m cable) |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 500 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Up(line-shield) | ≤ 700 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Up(shield-ground) | ≤ 500 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Response time tA (line-shield) | ≤ 100 ns |
| Response time tA (shield-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, asym. | 0.1 dB (≤ 100 MHz) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (shield) in 50 Ohm system | typ. 1 GHz |
| Standing wave ratio SWR in a 50 Ω system | ≤ 1.2 (200 MHz) |
| Permissible HF power Pmaxat VSWR = xx (50 ohm system) | 300 W (at SWR = 1.1 in a 50 Ω system) |
| 80 W (VSWR = ∞) | |
| Capacity asymmetrical (shield) | 7 pF (typical) |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| D1 – 2.5 kA | |
| Impulse durability (shield-earth) | C2 – 10 kV / 5 kA |
| D1 – 2.5 kA |
Connection data
| Connection method | N connector 50 Ω |
|---|---|
| Connection method IN | N connector, female |
| Connection method OUT | N connector, female |




