Key Commercial Data
| Orderkey | 2803166 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 176 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356293211 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 75.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | US (United States) |
General
| Housing material | Brass (CuZn) |
|---|---|
| Color | nickel |
| Standards for cearances and creepage distances | DIN VDE 0110-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Mounting type | Connection-specific intermediate plugging |
| Type | Attachment plug |
| Direction of action | Line-Shield/Earth Ground |
Additional descriptions
| Note | To meet the discharge conditions for DC voltages, please note the following information: “The surge protective device should be used together with a transmitter unit, which shuts down in the event of a short-circuit.” |
|---|
Protective circuit
| IEC test classification | C2 |
|---|---|
| C3 | |
| D1 | |
| VDE requirement class | C2 |
| C3 | |
| D1 | |
| Maximum continuous voltage UC | 70 V DC |
| 50 V AC | |
| Maximum continuous voltage UC(line-earth) | 70 V DC |
| 50 V AC | |
| Rated current | 10 A |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-shield) | 5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 5 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 10 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-shield) | 10 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (Core-Shield) | 100 A |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 1 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 650 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-shield) spike | ≤ 650 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 650 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-shield) static | ≤ 650 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 800 V (C2 – 4 kV / 2 kA) |
| ≤ 1 kV (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| Voltage protection level Up(line-shield) | ≤ 800 V (C2 – 4 kV / 2 kA) |
| ≤ 1 kV (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Response time tA (line-shield) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, asym. | 0.1 dB (≤ 6 GHz) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (shield) in 50 Ohm system | > 6 GHz |
| Frequency range | 0 Hz … 6 GHz |
| Standing wave ratio SWR in a 50 Ω system | typ. 1.15 (≤ 6 GHz) |
| Permissible HF power Pmaxat VSWR = xx (50 ohm system) | 30 W (VSWR = 1.15) |
| Capacity (line-earth) | typ. 1.5 pF |
| Capacity asymmetrical (shield) | typ. 1.5 pF |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 1 kA | |
| Impulse durability (line-shield) | C2 – 10 kV/5 kA |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 1 kA | |
| Alternating current carrying capacity (line-shield) | 5 A – 1 s |




