Key Commercial Data
| Orderkey | 2818850 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 475 (C-8-2013) |
| GTIN | 4017918164027 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 131.450 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
|---|---|
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP55 |
General
| Housing material | Nickel-plated brass |
|---|---|
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 2 |
| Mounting type | Connection-specific intermediate plugging |
| Type | Attachment plug |
| Direction of action | Line-Shield/Earth Ground |
Additional descriptions
| Note | To meet the discharge conditions for DC voltages, please note the following information: “The surge protective device should be used together with a transmitter unit, which shuts down in the event of a short-circuit.” |
|---|
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Maximum continuous voltage UC | 280 V DC |
| 195 V AC | |
| Rated current | 5 A (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 20 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-shield) | 20 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (line-shield) | 2.5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 20 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-shield) | 20 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 100 A |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (Core-Shield) | 100 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 900 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-shield) spike | ≤ 900 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 900 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 1.1 kV (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 1 kV (C3 – 25 A) | |
| Voltage protection level Up(line-shield) | ≤ 900 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 1.1 kV (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 1 kV (C3 – 25 A) | |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.1 dB (≤ 1.2 GHz / 50 Ω) |
| typ. 0.2 dB (≤ 2.2 GHz / 50 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (shield) in 50 Ohm system | > 3 GHz |
| Standing wave ratio SWR in a 50 Ω system | typ. 1.1 (≤ 2 GHz) |
| Permissible HF power Pmaxat VSWR = xx (50 ohm system) | 700 W (VSWR = 1.1) |
| 200 W (VSWR = ∞) | |
| Capacity | typ. 1.5 pF |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 2.5 kA | |
| Impulse durability (line-shield) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 2.5 kA |




