Insert contacts, number of poles: 16+2+PE, type of contact: Socket, Connection set
Data commercial
| Key order | One million six hundred twenty three thousand six hundred twenty six |
|---|---|
| Packing unit | 10 pcs |
| Key selling | ABRBFY – |
| Minimum order quantity | 10 pcs |
| EAN | Four trillion fifty five billion six hundred twenty six million one hundred seventy thousand five hundred eighty nine |
| Unit weight (excluding packaging) | 2,440 g |
| Tariff number tariff | Eighty five million four hundred seventy two thousand |
| Country of origin | DE (Germany) |
Overview
| Observation | Indication of order: The contacts crimpados 16 x Ø 1 mm, 3 x Ø 1.5 mm, must be ordered separately |
|---|---|
| Direction of rotation of the numbering of the contact camera | Standard |
| Encoding | N |
| Connection type of contact | Connection set |
| Type of contacts | Female |
| N. º poles | Nineteen |
| Diameter of contact of the power contacts | 1.5 mm |
| Section min. of braid of contact of power | 0.75 mm2 |
| Section max. of braid of contact of power | 1 mm2 |
| Rated current per contact power at 25ºC | 10 To |
| Diameter of contact of the signal contacts | 1 mm |
| Section min. of braid of signal contacts | 0,08 mm2 |
| Section max. wire braided signal contacts | 1 mm2 |
| Rated current per contact signal-to-25ºC | 8 To |
Environmental conditions
| Room temperature | -40 °C … 125 °C |
|---|
Data according to DIN en 61984:2001
| Rated voltage/of Contacts service power | 150 V |
|---|---|
| Rated voltage transient power Contacts | 1.5 kV |
| Category of surge power Contacts | II |
| Degree of dirt power Contacts | Three |
| Rated voltage/of Contacts service signals | 150 V |
| Rated voltage transient signal Contacts | 1.5 kV |
| Category surge signal Contacts | II |
| Degree of dirt signal Contacts | Three |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Space of time for the intended use: unlimited = FEUP-e |
|---|---|
| No dangerous substances above the thresholds |




