Device connector for rear wall, straight, shielded: yes, for standard and SPEEDCON interlock, M23, No. of pos.: 16+3, type of contact: Socket, Solder-in connection, Axial seal, Central fixing
Key Commercial Data
| Orderkey | 1628090 |
|---|---|
| Packing unit | 12 pc |
| Minimum order quantity | 48 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626381909 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 53.000 g |
| Custom tariff number | 85366990 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Data of the insulating body
| Coding | N |
|---|---|
| Insulator material | PA 6.6 |
| Contact material | CuZn |
| Contact surface material | Ni/Au |
| Contact connection method | Solder-in connection |
| Type of contacts | Socket |
| Application | Signal |
| Number of positions | 19 |
| Contact diameter of power contacts | 1.5 mm |
| Litz wire cross section of power contacts min. | 0.08 mm² |
| Litz wire cross section of power contacts max. | 1 mm² |
| Nominal current per power contact at 25°C | 10 A |
| Nominal voltage, power contact | 150 V |
| Rated surge voltage | 1.5 kV |
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 3 |
| Contact diameter of signal contacts | 1 mm |
| Litz wire cross section of signal contacts min. | 0.08 mm² |
| Litz wire cross section of signal contacts max. | 1 mm² |
| Nominal current per signal contact at 25°C | 8 A |
| Nominal voltage, signal contact | 150 V |
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 3 |
Housing data
| Housing material | Turned parts: copper zinc alloy (CuZn), die-cast parts: zinc (GD-Zn) |
|---|---|
| Type of locking | for standard and SPEEDCON interlock |
| Degree of protection (when plugged in) | IP67 |
| Thread type | M23 |
Environmental Product Compliance
| REACh SVHC | |
|---|---|
| Lead 7439-92-1 | |
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |




