Key Commercial Data
| Orderkey | 2763604 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 177 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918347772 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 102.800 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Housing material | Aluminum |
|---|---|
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Mounting type | Connection-specific intermediate plugging |
| Type | Attachment plug |
| Direction of action | Line-Shield/Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C2 |
|---|---|
| C3 | |
| D1 | |
| Maximum continuous voltage UC | 5 V DC |
| Rated current | 185 mA (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 300 µA |
| Residual current IPE | ≤ 2 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-shield) | 10 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 500 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-shield) spike | ≤ 35 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-shield) static | ≤ 15 V |
| Residual voltage at In(line-shield) | ≤ 12 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 500 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 500 V (C3 – 10 A) | |
| Voltage protection level Up(line-shield) | ≤ 25 V (C3 – 10 A) |
| ≤ 55 V (C1 – 1 kV/500 A) | |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Response time tA (line-shield) | ≤ 500 ns |
| Input attenuation aE, asym. | 1.3 dB (≤ 5 MHz) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (shield) in 50 Ohm system | typ. 80 MHz |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| D1 – 2.5 kA |
Connection data
| Connection method | BNC 75 Ω |
|---|---|
| Connection method IN | BNC socket |
| Connection method OUT | BNC plug |




