Key Commercial Data
| Orderkey | 2701559 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 302 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356770026 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 222.000 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 53.6 mm |
| Height | 126.1 mm |
| Depth | 54 mm |
| Note on dimensions | Housing dimensions |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -35 °C … 60 °C (Mounting position: any) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 75 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 108 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 66 kPa … 108 kPa (up to 3500 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
Digital inputs
| Input name | Digital inputs |
|---|---|
| Description of the input | IEC 61131-2 type 3 |
| Connection method | Push-in connection |
| Connection technology | 2, 3, 4-wire |
| Number of inputs | 4 (with two-channel assignment) |
| 8 (for single-channel assignment) | |
| Input filter time | 1.5 ms |
| Input voltage | 24 V DC (via clock outputs T1 and T2 or external supply) |
| Input voltage range | -3 V DC … 30.2 V DC |
| Nominal input current at UIN | typ. 4.2 mA |
| Typical input current per channel | 4.2 mA |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Net weight | 222 g |
| Note on weight specifications | with connectors and bus base module |




