Key Commercial Data
| Orderkey | 2701492 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 195 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356762861 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 547.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 185 mm |
| Depth | 30.5 mm |
| Note on dimensions | The height is 212 mm including fixing clips. |
| Drill hole spacing | 198.5 mm |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 5 % … 95 % |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP65/IP67 |
Interfaces
| Designation | EtherNet/IP™ |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | M12 fast connection technology |
| Note on the connection method | D-coded |
| Designation connection point | Copper cable |
| Transmission speed | 10/100 Mbps (with auto negotiation) |
| Number of positions | 4 |
System limits of the bus coupler
| Designation | EtherNet/IP™ |
|---|---|
| Equipment type | EtherNet/IP™ slave |
| System-specific protocols | EtherNet/IP™ protocols ACD |
| EtherNet/IP™ protocols DLR | |
| EtherNet/IP™ protocols IGMP v2 | |
| Protocols supported | SNMP v1 |
| HTTP | |
| TFTP | |
| FTP | |
| BootP | |
| DHCP | |
| Specification | CIP Edition 3.11 EIP adaptation of CIP 1.12 |




