Key Commercial Data
| Orderkey | 2865913 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 463 (IF-2009) |
| GTIN | 4046356324601 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 90.000 g |
| Custom tariff number | 85437090 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (relative humidity, non-condensing) |
Output data
| Output characteristic curve: Output resistor | 286 Ω (Internal resistance Ri) |
|---|---|
| Response time | < 30 ms |
Compatible valves
| Note | This is an extract of possible combinations of valves and solenoid drivers. |
|---|---|
| Compatible valve | ASCO Coil 195 |
| Bürkert Coil AC 10 standard | |
| Bürkert Coil AC 10 high resistance | |
| Bürkert Coil AC 21 standard 700 mW / 65°C | |
| Bürkert Coil AC 21 high resistance 700 mW / 65°C | |
| Bürkert Coil AC 21 standard 900 mW / 45°C | |
| Bürkert Coil AC 21 high resistance 900 mW / 45°C | |
| Bürkert Coil AC 21 standard 900 mW / 60°C | |
| Bürkert Coil AC 21 high resistance 900 mW / 60°C | |
| Bürkert Coil G1 642735 standard 600 mW / 50°C | |
| Bürkert Coil G1 642735 high resistance 600 mW / 50°C | |
| Bürkert Coil G1 642735 standard 800 mW / 40°C | |
| Bürkert Coil G1 642735 high resistance 800 mW / 40°C | |
| Bürkert Coil G1 642735 standard 1000 mW / 40°C | |
| Bürkert Coil G1 642735 high resistance 1000 mW / 40°C | |
| Norgren Herion Coil 2050 | |
| Norgren Herion Coil 2051 | |
| Norgren Herion Coil 2052 | |
| Norgren Herion Coil 2080 / 2082 | |
| Norgren Herion Coil 2081 / 2083 | |
| Norgren Herion Coil 2084 | |
| Hörbiger Piezo P8 38x RF-Nx-SPN65 30 V type | |
| Hörbiger Piezo P20 381RF-NG-CPN61 30 V type | |
| Parker Coil VZ07 488650.01 | |
| Parker Coil VZ33 494035.10 | |
| Parker Coil VZ08 488660.01 | |
| Parker Coil VZ09 488670.01 | |
| Parker Coil VZ95 482160.01 EEx ia IIB T6 | |
| Parker Coil VZ23 482870.01 | |
| Samson Coil 3701-12 (12 V) | |
| Samson Coil 3701-13 (24 V) | |
| Samson Coil 3963-12 (12 V) | |
| Samson Coil 3963-13 (24 V) | |
| Samson Coil 3964-12 (12 V) | |
| Samson Coil 3964-13 (24 V) | |
| Seitz Pilot valve PV 12F73 Ci oH | |
| Seitz Pilot valve PV 12F73 Xi oH | |
| Seitz Pilot valve PV 12F73 Xi oH-2 |




